ورزش علمی و روبات ها

وقتی ورزش بر اساس اصول علمی پایه گذاری می شود سر و کله ی روبات ها هم پیدا می شود. بعضی از این روبات ها نقش موثری در آموزش و ارتقای مهارت های ورزشی بازیکنان و ورزشکاران ایفا می کنند. سایر روبات ها مواد جدید و طرحی های نوینی را در امر تجهیزات ورزشی، از چوگان، گلف و راکت های تنیس گرفته تا توپ های بولینگ و اسکیت روی برف، مورد آزمایش قرار می دهند. این روبات های قرار می دهند. این روبات های آزمونگر حداکثر توانمندی هایشان را در استفاده از این تجهیزات به کار می برند.

بیایید توپ بازی کنیم!

روبات های پرتابگر توپ در ورزش های گوناگون همچون تنیس میدانی، تنیس رومیزی، بیسبال، والیبال، اسکواش، فوتبال آمریکایی و کریکت به کار گرفته می شوند. آن ها می توانند توپ را مانند یک بازیکن تراز اول، با سرعت زیاد یا آهسته، نزدیک یا دور و بدون احساس خستگی و بی وقفه پرتاب کنند.

شوت زن ماهر

روبات های شوت زن دستیارهای آموزشی موثری در بازی های فوتبال، راگبی و ورزش های مشابه به شمار می آیند. روبات شوت زن توپ را هر بار با اختلاف یک میلی متر به همان محل قبلی شوت می کند. روبات های شوت زن طوری برنامه ریزی می شوند که شیوه ی بازی بازیکنان سرشناس را تقلید کنند تا حریفان مقابل بتوانند در مقابل آن ها بازی کنند و دفاع موثری داشته باشند، یا هر بار توپ را با سرعت های متفاوت و در زوایای مختلف شوت کنند. این نوع تمرینات در آمادگی و هوشیاری بازیکنان بسیار موثر است.

هر بار مانند دفعه ی قبل

قوس دقیق یک فوتبال، اندازه ی حفره های یک گوی کلف، یا ضخامت الیاف روی توپ تنیس در نحوه ی حرکت توپ در هوا تاثیرگذار است. یک روبات توپ هایی با طرح ها و جنس متفاوت را به طور دقیق هر بار مثل دفعات قبل پرتاب یا شوت می کند تا کیفیت آن ها را با یکدیگر مقایسه کند. چوب دستی بیسبال یا توری های راکت تنیس ممکن است از جنس های مختلف ساخته شده باشند که روبات مجدداً آن ها را مقایسه می کند.

 

  • روبات پرتابگر

    از نخستین روبات های ورزشکار، یک روبات پرتابگر توپ بیسبال به جو بود که در خلال سال های دهه ی 1940 میلادی ساخته شد. این روبات به شکل یک جعبه ی آهنی به اندازه ی یک میز و دارای یک بازوی چرخان بود. ((جو)) هر نه ثانیه یک بار توپ را پرتاب می کرد و هربار سرعت، جهت و شیوه ی چرخش آن برای پرتاب توپ تنظیم و اصلاح می شد. ((جو)) این کار تکراری را بدون احساس خستگی یا داشتن گلایه انجام می داد.

منابع


روبات ها در پزشکی و علوم / نویسنده: استیو پارکر؛ مترجم: مجید عمیق؛ انتشارات محراب قلم، تهران