روبات ها تا چه اندازه باهوش اند؟

روبات ها به ((مغز)) رایانه ای احتیاج ندارند. آن ها با انجام دادن کارهای ساده ای مانند رنگ کردن اتومبیل می توانند کاملاً سرحال و با نشاط باشند. روبات های نسبتاً هوشمند مجهز به رایانه هایی به بزرگی یک لپ تاپ هستند و آن دسته از روبات هایی که حقیقتاً باهوش اند مغزهای رایانه ای آن ها بزرگ تر از یک جامه دان است. برای آن که این روبات ها فضای بیشتری را اشغال نکنند و وزن زیاد نداشته باشند شکل و شمایل آن ها عجیب و غریب است.

ساخت سفارشی

رایانه ی یک روبات به طور معمول شبیه یک لپ تاپ یا رایانه های رومیزی شخصی نیستند. رایانه ی روبات ها با توجه به نوع کاری که انجام می دهد طراحی و به صورت سفارشی ساخته می شود. این بدان معناست که مهندسان الکترونیک، ریزتراشه ها و مدارهای الکتریکی ویژه ی آن ها را طراحی می کنند و می سازند و برنامه نویسان رایانه نیز با توجه به نوع کاری که آن ها انجام می دهند، نرم افزارهای خاصی را برای آن ها تعریف می کنند.

هوشمندسازی

هوشمندسازی به معنای علم و مهندسی طراحی و ساخت ماشین های هوشمند است. متخصصان هوشمند سازی همیشه در صدد یافتن راهکارهایی برای ارتقای کارایی رایانه های روبات ها هستند. در حقیقت آن ها با استفاده از ارقام و محاسبات ریاضی که در اصطلاح الگوریتم (شیوه ی علمی برای حل مسائل) نامیده می شود این کارها را انجام می دهند و با این شیوه، رایانه ی روبات می تواند موضوعی را که با دوربین خود می بیند اسکن و شناسایی کند. پس از انجام این کارها، رایانه با محاسبات ریاضی بیشتری که انجام می دهد نوع واکنش روبات را در مقابل محرک های پیرامونش مشخص می کند.

نام گذاری برای مقایسه کردن

آیا شکل ظاهری یک روبات تأثیری در ارزیابی ما از میزان هوشمندی یا کودن بودن آن دارد؟ آیا انتخاب نام برای یک روبات به جای شماره گذاری آن تأثیری در این باره دارد؟ تا حدودی انتخاب نام تأثیرگذار است. اگر یک سگ روبات عروسکی لباس بر تن نداشته باشد و A-112-XP نامیده شود مردم آن را مثل یک ماشین زبان بسته تصور خواهند کرد. اما اگر همین روبات دارای یک پوشش خز و چشم های درشت باشد و هاپوی روبات رُوِور (روبات متحرک) نامیده شود آن وقت آن را یک روبات باهوش و زرنگ خواهند دانست.

 

  • روبات های روبات ساز
    متخصصان رایانه درصدد به کارگیری روبات ها در طراحی و ساخت روبات های کارآمدتر و زرنگ تر هستند و از این طریق روبات ها ممکن است از هوشمندی و مهارت های بالاتری برخوردار شوند. اما آیا ممکن است آن ها این کارها را تا زمانی که آماده ی تسخیر جهان شوند. مخفیانه انجام دهند و کسی از روند فعالیت هایشان باخبر نشود.
  • تلویزیون روبات؟
    آیا تلویزیون یک روبات است؟ کاری که تلویزیون انجام می دهد آن است که برنامه های کانال های مختلف را نشان می دهد و ما می توانیم کانال دلخواه خود را انتخاب کنیم و برنامه های مورد نظرمان را ضبط کنیم. اما تلویزیون نمی تواند حرکت کند، تصمیم بگیرد یا از اتفاقات پیرامونش باخبر شود و سازگاری نشان دهد. تلویزیون تنها یک وسیله ی الکترونیکی کنترل از راه دور است و بس.

 
 

منابع


روبات ها در پزشکی و علوم / نویسنده: استیو پارکر؛ مترجم: مجید عمیق؛ انتشارات محراب قلم، تهران