زندگی بهتر با روبات ها

مشکلات پزشکی و نبود سلامت کامل، بی گمان در زندگی روزمره ی مردم اختلالاتی به وجود می آورد. برخی از مردم نمی توانند کارهای روزانه ی خود مانند رفت و آمد، غذا پختن و حمام کردن را به راحتی انجام دهند. این جاست که روبات ها به یاری این مردم ناتوان می شتابند و سپر بلای آنان می شوند! از این رو سازندگان روبات ها برای بهبود کیفیت زندگی مردم، تلاشی روزافزون دارند.

صندلی های روباتی

پیشرفته ترین صندلی های چرخ دار روباتی به مراتب کارآمدتر از نوع قدیمی شان هستند. نیروی محرکه ی این صندلی های چرخ دار از موتورهای الکتریکی تأمین می شود و دوربین هایی دارند که تمامی اتاق ها را اسکن می کنند و به تصویر می کشند و همین طور دارای رایانه ای هستند که نقشه ی همه ی اتاق ها را در حافظه اش ذخیره کرده است. صندلی های چرخ دار روباتی هم چنین به دستوراتی که می شنوند پاسخ می دهند. بنابر این اگر صاحب صندلی چرخ دار بگوید ((مرا به آشپزخانه ببر))، صندلی چرخ دار راه ورود به آشپزخانه را از لا به لای همه ی موانع پیش رویش و در نهایت ایمنی پیدا می کند و صاحبش را به آن جا می برد.

نشاط آور

خانه نشین شدن باعث بروز مشکلاتی مانند افسردگی می شود. سازندگان روبات ها، انواع مختلف مددیارها و دستیارهای خانگی انسان نما را طراحی و تولید کرده اند. این دستیارها می توانند کارهای ساده ای مانند آوردن و بردن و حمل کردن چیزی را انجام دهند و همین طور به دستوراتی که می شنوند عمل کنند و حرف بزنند. حتی آن ها به کمک اطلاعاتی که از طریق علائم رادیویی متصل به شبکه ی اینترنت دریافت می کنند عناوین برنامه های تلویزیونی یا گزارش هایی از آخرین اخبار را در اختیار صاحبانشان قرار می دهند. این کارها اوقات فراغت افرادی را که بنا به دلایلی نمی توانند از خانه خارج شوند پر می کنند و در ضمن، آن ها سرگرم می شوند و وقتشان به بطالت نمی گذرد.

یکی دیگر از راهکارهایی که در بهبود شرایط کیفی زندگی موثر است، نگه داری از یک حیوان خانگی است. اگر یک حیوان دست آموز خانگی مشکلاتی را به وجود می آورد اما حیوانات خانگی روباتی مشکل آفرین نیستند و به مراتب فراتر از آن اند که آن ها را اسباب بازی تصور کنیم. بچه گربه ها و حتی بچه دایناسورهای روباتی مردم را با نشاط می کنند و مشتریان فراوانی دارند.

روبات های آینده

بازگشت به حقیقت

روبات های دستیار در کمک رسانی به افرادی که بیمار می شوند نقش مهمی ایفا می کنند. اما آیا مردم می توانند خیلی به این دوستان مکانیکی متکی باشند؟ دانستن این نکته که چه وقت روبات ها می توانند جایگزین جانوران دست آموز واقعی و انسان های واقعی شوند و جای آن ها را در زندگی واقعی بگیرند، بسیار دشوار است.

منابع


روبات ها در پزشکی و علوم / نویسنده: استیو پارکر؛ مترجم: مجید عمیق؛ انتشارات محراب قلم، تهران