سفر به فضا

بشر از سال 1957 موشک به فضا فرستاده است. پیش از آن، موشک ها قبل از آن که به فضا برسند، روی زمین می افتادند. موشک های سابق به قدری قوی نبودند که بتوانند مسافت بیشتری بروند.

شاتل فضایی

انسان در سال 1961 میلادی برای نخستین بار پا به فضا نهاد. از آن زمان به بعد صدها مرد و زن به فضا رفته اند. امروزه، فضانوردها با موشکی به نام شاتل فضایی به فضا پرواز می کنند.

1. شاتل روی زمین روشن می شود.

2. وقتی سوخت دو پرتاب کننده ی موشک تمام شد، جدا می شوند و با چتر به زمین برمی گردند.

3. موتور شاتل، باقی مانده ی آن را به فضا می برد. وقتی مخزن بزرگ سوخت خالی شد، از شاتل جدا می شود.

4. وقتی شاتل در راه بازگشت، در جو زمین پرواز می کند، قسمت زیر آن خیلی داغ می شود.

5. وقتی شاتل از فضا برمی گردد، بال ها کمک می کنند تا به سمت زمین پرواز کند و مانند هواپیما چرخ هایش باز می شود.

زندگی در شاتل

هفت نفر می توانند در شاتل فضایی کار و زندگی کنند و مدت 17 روز در فضا بمانند. آن ها در محفظه ی کارکنان در جلوی شاتل اقامت می کنند. فضانورد داخل محفظه نباید لباس مخصوص را بپوشد.

کابین خلبان در سطح بالای محفظه ی کارکنان، قرار دارد؛ جایی که خلبان شاتل را به پرواز درمی آورد. در قسمت پایین، محلی برای بقیه ی کارکنان است تا به خواب و آزمایش بپردازند.

فضانوردان هنگام رفتن به توالت فضایی، باید کمربند مخصوص را ببندند تا معلق نمانند. توالت های فضایی سیفون ندارند. در عوض همه چیز با فشار از آن ها بیرون می رود. به عبارت دیگر، هوا مدفوع را از لوله ای می کشد. ادرار پاک می شود و به آب تبدیل می شود. مدفوع منجمد و به زمین برگردانده می شود. واقعا استفاده از توالت فضایی برای فضانورد، پر دردسر است!

محل استراحت

محل استراحت جایی است که کارکنان وقتی مشغول کار نیستند به آنجا می روند. از آن جا که در فضا جاذبه وجود ندارد، کارکنان در آن معلق اند و به تخت و صندلی نیاز ندارند. به عنوان مثال،

سطح (طبقه) اول؛ کارکنان می توانند دور میز غذا بخورند.

سطح (طبقه) دوم؛ کارکنان می خوابند. هر نفر فضایی کوچک و خصوصی دارد. فضانوردان در کیسه هایی که به دیواره های سفینۀ فضایی ثابت شده اند، می خوابند. آن ها باید دست های خود را ببندند یا آن ها را روی هم بگذارند تا تکان نخورند.

سطح (طبقه) سوم؛ کارکنان ورزش می کنند.

منابع


نخستین دایره المعارف فضا/ نویسنده: پاول داسول؛ مترجم: جواد ثابت نژاد؛ انتشارات ذکر، کتاب های قاصدک، تهران

سیارۀ زمین/ نویسنده: لیندا دیکسون؛ مترجم: لیلا واعظ زاده مقدس؛ انتشارات به نشر، آستان قدس رضوی، مشهد

چراهای شگفت انگیز جهان/ نویسنده: کارول استوت؛ مترجم: رویا خویی؛ انتشارات محراب قلم، تهران