رنگ ها

پرندگان رنگ های متفاوتی دارند. برخی از آن ها رنگی تیره دارند تا بتوانند خود را در محیط پنهان کنند. برخی هم رنگ خیلی روشن و براقی دارند تا پرندگان دیگر بتوانند آن ها را بشناسند.

صورتی خوش رنگ

فلامینگوها رنگ خود را از میگوهای صورتی رنگ و جانوران کوچک دیگری که می خورند، می گیرند. اگر این غذا را نخورند، رنگ آن ها به قهوه ای روشن می گراید.

پرندگان درخشان

بیشتر طوطی ها رنگ های زیبایی دارند. پرهای درخشان طوطی ها در محل زندگی آن ها، (جنگل سبز رنگ) به خوبی دیده می شود و طوطی ها می توانند راحت همدیگر را پیدا کنند.

جفت گیری

بسیاری از پرندگان در رنگ روشنی دارند که برای جذب جفت به آن ها کمک می کند. ماده ها در مقایسه با آن ها رنگ تیره ای دارند. برای مثال، قرقاول نر با رنگ روشن، برای تحت تأثیر قرار دادن ماده از پرهای روشن خود استفاده می کنند.

پنهان شدن

بسیاری از جانوران رنگ هایی دارند که به پنهان شدن آن ها از دشمن کمک می کند. در زمستان، سیاه خروس آلپ پرهای سفیدی دارد که با رنگ برف اطرافش جور است. وقتی برف آب می شود، پرهای آن به رنگ قهوه ای تغییر می کند تا با محیط اطراف جور شود. بیشتر جوجه های پرندگان پرهای تیره رنگی دارند.

بیشتر جوجه های پرندگان رنگ های استتار دارند تا از دید شکارچی ها پنهان بمانند.

منقار روشن

وقتی موقع جفت گیری می رسد، پرهای رنگی پشت سر ماکاروهای کاکل دار (مرغان دريايى از خانواده بطريق يا پنگوئن) نر و ماده، رشد می کند. منقار آن ها هم روشن تر می شود و لایه ی دیگری روی آن رشد می کند. فصل جفت گیری که سپری شد، این لایه ی جدید می ریزد. ماکاروها پیش از جفت گیری منقارهای براق خود را به هم می مالند.

منابع


چراهای شگفت انگیز جانوران/ نویسنده آتینا گانری؛ مترجم رویاخوئی؛ انتشارات محراب قلم، تهران

چراهای شگفت انگیز زندگی جانوران/ نویسنده آتینا گانری؛ مترجم رویاخوئی؛ انتشارات محراب قلم، تهران

نخستین دایره المعارف جانوران/ نویسنده پاول داسول؛ مترجم جواد ثابت نژاد؛ انتشارات ذکر، کتابهای قاصدک، تهران

شناخت حیوانات/ نویسنده: تری جنینگز؛ مترجم فاطمه ابراهیم زاده؛ انتشارات آستان قدس رضوی، شرکت به نشر، مشهد